Nejprve zkontrolujte stavbu z venkovní strany – v případě viditelného poškození – deformací zdí, výskytu trhlin nebo zkřížených dveří a oken nechoďte dovnitř a přivolejte statika, který určí další opatření nebo uvolní dům k užívání.
Před samotným vysoušením zdiva je potřeba vyklidit jednotlivé místnosti – odstraňte veškerý nábytek, bytové doplňky, podlahové krytiny, odkliďte bahno a nečistoty. Dřevo a výrobky ze dřeva jsou vlhkem nevratně zničené! Ostatní zasažené povrchy důkladně omyjte vodou. Odstraňte i zásypy podlah. Pokud jsou vodou zasaženy izolace pod betonovými podlahami, odsajte z nich vodu a vysoušejte je speciálním sušícím zařízením. V krajním případě betonové podlahy rozbourejte a izolace vyhoďte.
Nyní konečně můžete přejít k sanaci zdiva. Zde postačí osekat omítky do výšky min. 30 cm nad rovinu zatopení a začít s vysoušením objektu. Maximální účinnosti vysoušeče dosáhnete v kombinaci s ventilátory v uzavřené místnosti. Nezbytně nutné je včas vylévat kondenzát nebo ho hadicí odvádět mimo vysoušenou místnost. Po vysušení místnost vydezinfikujte a znovu omítněte. Doporučujeme odstranit i zbylé malby a nahradit je novými na bázi hašeného vápna.
I když se tento proces může zdát složitý, vlastní sanace zdiva není odborně nijak náročný proces a zvládne ho z části i laik. Jednoznačná výhoda i s ohledem na finanční stránku je u cihelného zdiva ta, že nasáklé zdivo není potřeba rozebírat a nahrazovat novým materiálem. Po vysušení budete potřebovat udělat jen omítky a výmalbu.
POVODNĚ 2024 – statici ve všech krajích jsou připraveni pomoci v rámci IZS.