Typ objektu: | Téměř nulový, nízkoenergetický dům |
Lokace: | Rožnov pod Radhoštěm |
Projektant: | Ing. arch. Karel Janča, janca architect, http://jancaarchitect.blogspot.com |
Měrná potřeba tepla: | do 50 kWh/(m2a) |
Konstrukce: | Jednovrstvá zděná konstrukce bez dodatečného zateplení |
Použitý sortiment HELUZ
Novostavba poutá velkoplošným bezrámovým rohovým oknem - svítícím okem
Minimalismus stage garden dává vyniknout umění
Objektu nové výstavní plochy stage garden GALLERY CREARS v Rožnově pod Radhoštěm byl záměrně dán až asketický výraz, aby vyniklo to, oč v galerii běží především – vystavovat umění. Druhým důvodem minimalistického pojetí novostavby, kterou navrhl Ing. arch. Karel Janča, byla i bezprostřední blízkost drobné hrázděné stavbičky, které se říká Altán.
Rozpadající se objekt Altánu, který pamatuje ještě doby rožnovského lázeňství, odkoupili od města začátkem 90. let mladí manželé - akademický sochař Igor Kitzberger a akademická architektka Ingrid Kitzbergerová a přetvořili jej na výstavní galerii, avšak záhy zjistili, že prostor není zcela vhodný pro tento záměr, a tak tu vznikla prodejní galerie KUK kováře Václava Kitzbergera (tatínka Igora) orientovaná převážně na produkty uměleckého kovářství. Sen o výstavbě galerie moderního umění jim však zůstal a pomalu se začal naplňovat, když se jim v novém tisíciletí podařilo od města koupit přilehlý pozemek.
Z celkového konceptu vytvoření centra umění v podobě komplexu výstavních pozičních objektů v lokalitě Na zahradách včetně stávajícího Altánu je nyní nově realizován první díl mozaiky – stage garden GALLERY CREARS. Vznikl atraktivní, moderní a současný prostor k realizaci autorských i skupinových výstav pro potřeby soukromé galerie jako naplnění vize manželů být nezaměnitelnou galerií se zahraničním přesahem, čehož dosáhli ve spolupráci s významnými umělci.
„Objekt nové galerie stojí za zmiňovaným Altánem až v druhé frontě a hlásí se o slovo svou vykukující věží s dominantním velkoplošným bezrámovým rohovým oknem - svítícím okem. Novostavbě byl záměrně dán asketický výraz, který tvoří neutrální pozadí pro vlastní vystavovaná díla, tedy pro to, o co běží především, pro vystavovaný kumšt,“ vysvětluje autor návrhu Ing. arch. Karel Janča a pokračuje: „Důležitou roli v celkovém výrazu sehrává vstupní portál s jednoduchým základním kompozičním členěním otvorů a zapuštěným vstupem, stejně jako křehké okenice - posuvné stínící plechové panely s vypalovanými figurativními motivy, které jsou uměleckým dílem a trvalou součástí expozice. Hra světel, slunce a stínů na bílé hmotě je tak umocněna nejen na vnější tváři budovy, ale i v interiéru. Dodává výstavní expozici další napínavou tajemnou měnící se atmosféru.“
Novostavba stage garden GALLERY CREARS je pojata jako zděný jednovrstvý konstrukční systém z broušených tepelněizolačních cihel HELUZ FAMILY 50 2in1 s vnitřními železobetonovými a ocelovými sloupy a se stropními železobetonovými monolitickými deskami. Objekt je založen na základových betonových pasech a patkách. Střešní krytinu plochých střech tvoří povlaková hydroizolace z měkčeného PVC krytá kačírkem. Vnitřní podlaha je betonová, povrchově leštěná. Vnější zpevněné plochy jsou betonové monolitické s povrchovou úpravou kartáčováním.
Dispozice novostavby je pojata jako jeden výstavní prostor dělený mobilními paravány s vestavěným blokem prostorů hygienického a technického zázemí. „Neméně podstatnou výtvarnou výrazovou roli sehrává také okolní parter a jeho vymezení plotem z betonových zdí, vypalovaných plechových panelů a živého oplocení. Umění zde doplňuje architekturu a naopak, vzájemně se prolínají. Tak je to vlastně u galerie správně,“ doplňuje Ing. arch. Karel Janča.
Přilehlý parter galerie je pojednán jako otevřená výstavní plocha, rozšiřuje tak navazující veřejný uliční prostor.